1. wybierz język
  2. Polska wersja
  3. English version
  4. Русская версия

Poszukiwania

Aktualności

Finisaż wystawy „Nowe zniewolenie. Obława Augustowska. Lipiec 1945” – Kolonia, 20 stycznia 2017

Finisaż wystawy „Nowe zniewolenie. Obława Augustowska. Lipiec 1945” – Kolonia, 20 stycznia 2017

Instytut Polski w Düsseldorfie, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku oraz Forum Lwa Kopelewa w Kolonii zapraszają na finisaż wystawy  „Nowe zniewolenie. Obława Augustowska. Lipiec 1945”, który odbędzie się w dniu 20 stycznia 2017 r. w siedzibie Forum Lwa Kopelewa w Kolonii (Lew Kopelew Forum e.V., Neumarkt 18, Neumarkt Passage, 50667 Kolonia).


→ więcej
2017-01-02

Ekshumacje

Odkrycie w końcu czerwca 1987 r. przez Stefana Myszczyńskiego (wśród zaginionych było jego trzech braci i ojczym) nieznanych grobów przy drodze Rygol-Giby, o których myślano, że są to groby ofiar obławy, stało się pretekstem do przypomnienia zbrodni i utworzenia 2 sierpnia tr. roku Obywatelskiego Komitetu Poszukiwań Mieszkańców Suwalszczyzny Zaginionych w Lipcu 1945 r. Istnienie Komitetu, którego działalność została zakazana przez miejscowe władze, zostało wsparte listem otwartym skierowanym do Rady Państwa, a podpisanym przez kilkudziesięciu wybitnych przedstawicieli świata kultury i nauki. Pod naciskiem opinii publicznej przeprowadzono powtórną ekshumację w lesie pod Gibami, która potwierdziła poprzednią wersję: znajdowały się tam szczątki żołnierzy niemieckich.

dokumenty - Ekshumacja w Gibach

  • 4.pdf pobierzFragment sprawozdania z ekshumacji na uroczysku Wielki Bór w sierpniu 1989 r., przeprowadzonej z inicjatywy Zespołu Organizacyjnego Ekshumacji Grobów w Puszczy Augustowskiej.

  • Logo IPN
  • Logo 45 Obława Augustowska
  • Obława Auguustowska


 
loading